Výchova dětí

  • 0 comments
Parťáci

Všichni si přejeme šťastné, zdravé a dobře vychované dítě; osobnost, které nebude chybět respekt vůči ostatním. Pokud se zeptáte deseti rodičů, pravděpodobně se vám dostane deseti různých odpovědí, jak nejlépe vychovávat dítě. Také existuje řada odborných publikací na toto téma. I ty ale, světe div se, poskytují často vzájemně si odporující rady. Čeho se tedy chytit, aby ta naše výchova byla ta správná? Odpověď zní: vaší hlavy a vašeho srdce. Zkombinujte je a za parťáka přizvěte vaše dítě. Protože VY ho znáte nejlépe a VAŠE DÍTĚ zná nejlépe vás.

Pár triků je ale přeci jen přenosných do každé rodiny, tak vám je prozradím, můžete je vyzkoušet:

  1. Jednou a dost. Když už pošesté voláte na své dítě, aby k vám přišlo (něco přineslo/něco přestalo dělat), tím že zavoláte ještě desetkrát a hlasitěji, nic nezměníte. Dítě totiž a) vás už dávno nevnímá nebo b) z vás má legraci. Takže, milí rodiče, zavolejte jednou. Nezareaguje-li, dojděte k němu, pevně uchopte za rameno, laskavě se podívejte do očí a zopakujte svou žádost. Bude to fungovat. Třeba ne hned napoprvé ale časem ano. A vy už si nebudete připadat jak zaseklá gramofonová deska.

  2. Oči a uši v souladu. Dělejte to, co říkáte, protože už nemluvně se od nás učí. Pozorováním činů a gest. Později, když už rozumí a mluví, dost jim motáme hlavu tím, když naše slova a činy nejsou v souladu (např. se usmíváme na sousedku a chválíme jí nový účes a když přejde, utrousíme něco o jedubabě). Takže, milí rodiče, jednejte na rovinu, nepomlouvejte a nelžete a vaše dítě se to prostě nenaučí.

  3. Jste parťáci. I když je malinké, vaše dítě je velmi chytré. Určitě si vybavíte řadu situací, kdy vás dostalo svou poznámkou či skutkem a vy jste zjistili, jak neuvěřitelně mazaný ten váš tvor je. Berte ho proto jako sobě rovného, zkuste nekřičet a skutečně ho poslouchat (i nemluvně s vámi „mluví“).Vyplatí se to!

A teď vůbec to nejdůležitější, schválně, víte co? Užívejte si čas s vašimi dětmi a mějte je rádi. A mějte rádi i sebe, pak vše půjde jako po másle :-)

Share Social