Ukázka akcí, které jsme zrealizovali v roce 2014

  • 0 comments

LEDEN

Setkání pěstounů – tak, jako v minulém roce, i letos proběhlo první setkání rodin s pěstouny. Zatím co si děti hrály, náhradní rodiče se dozvěděli novinky od pracovníků OSPODu, popovídali si o svých starostech.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Klub dvojčat – MC Jablíčko otevřelo nový klub – klub dvojčat. Hned napoprvé se sešlo 7 maminek a 14 dětí.

Seminář „Láska, rodina a zdraví“ – i v letošním roce pokračujeme v semináři, který zlepšuje vztahy v rodině, s dětmi i okolním světem. Lednové téma bylo „Umění říkat ne“ a „Manipulace versus vedení a výchova“OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Projet „Nové zaměstnání sobě – možnost zaměstnání tobě“ – začátek tříměsíčního rekvalifikačního kurzu Sítě mateřských center, na kterém se MC Jablíčko podílí jako spolurealizátor. Jedná se o kurz hlídání dětí od 0 do 10 let, po jehož ukončení se 14. absolventkám otevře možnost hledat práci v oblasti péče o děti.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hudebně-výtvarný kroužek  – kroužek v rámci hravého dopoledne, určen především pro předškolkové děti, které se zlepšují v úchopu tužky či štětce, učí se zpívat i na „veřejnosti“ a vycházet se svými vrstevníky. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kulatý stůl se zástupci města – povídání s náměstkyní primátora města Jablonce n.N., bývalou senátorkou a matkou 3 dětí o tom, jak sladit rodinu a zaměstnání.

ÚNOR

Výtvarný kroužek s Lenkou – děti předškolního věku si na kroužku vyzkouší kašírování, koláže, škrobová technika s dokresbou suchým pastelem, efekt dripink, prostorová tvorba, aj. VV

TÝDEN PARTNERSTVÍ

Manželství je umění – neformální beseda v herně se spoluzakladatelem týdne manželství, pastorem a otcem 4 dětí o tom, jak žít bez iluzí ve spokojeném svazku, jak si vážit jeden druhého.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Máte talent na manželství/ partnerství? – přednáška s psycholožkou poradny pro rodinu a partnerství Jitkou Selingerovou, se kterou přišel i její manžel – dětský psycholog. Mimo předpokládaných slov, jako je tolerance a porozumění zazněla i potřeba „přípravy“ na narození dítěte a dalších velkých změn, nutnost společných zážitků mimo všední život, komunikace na stejném vysílacím kanále.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Umění řešit konflikty v rodině – beseda se speciálním pedagogem a sociopedem Jiřím Hánou o tom, co to vlastně ty konflikty doopravdy jsou, jak jim můžeme předcházet a pokud příjdou, jak je nejlépe řešit.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Valentýské tvoření aneb láskyplná dílna pro všechny – připravili jsme dílničku z různých materiálů (papír, fimo, sklo, korálky, tempery, atd.) s Valentýnskou tématikou, kde si vybral si každý.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pyžamová párty – další ročník tradiční akce – přespávání dětí v mateřském centru mezi hračkami, rodičům vstup zakázán. Ti si zatím užijí romantickou noc, vyjímečně bez dětí. A děti? Ty zažily večer plný her, zábavy, pohádek a spaní ve spacácích uprostřed herny plné hraček:-). OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pondělní přednáška na téma zdravá výživa i životní styl – „Naši planetu jsme nezdědili po svých předcích, ale půjčili jsme si jí od svých dětí.“ Tak začala přednášku dlouholetá propagátorka zdravého životního stylu paní Picková. Mluvilo se nejen o jídle, ale i o možnostech jak uklízet či o sebe pečovat, bez nutnosti chemických látek, které naší planetě neprospívají.
Spiritualita manželského života – soubor přednášek, kde jsme se učili cizí jazyky – mužštinu a ženštinu, povídali si o tom, co to partnersví je, jak to vlastně asi začalo a spoty dalších užitečných informacíOBŘEZEN

Maškarní bál – odpoledne plné masek, tance, bolónků a veselí. Nechyběla ani tombola s dárky pro každého a vystoupení břišních tanečnic.2

Masopustní průvod městem – návrat k tradicím. Další ročník pochodu městem s hudbou a v maskách, které ukončil program na náměstí před jabloneckou radnicí. Tam jsme tančily a zpívali, jedli a pili, masky měli občerstvení zdarma. Také se plnili rozličné úkoly a akci ukončila svým vystoupením jablonecká skupina Ohnivé ženy.

Farmy v našem okolí a zdravé potraviny – do mateřského centra přišly farmářky z okolí Jablonce, přinesli sebou ochutnávku toho, co pěstují a seznámily nás s možností bedýnkování.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Přednášky v rámci semináře Láska, rodina a zdraví a témata,  které jsem probírali v březnu – Pravda nebo lež, Co dělá muže manželem a ženu manželkou, stres a jeho zvládání, podvědomí a jeho síla.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Těšíme se do školky – pozvání do Jablíčka přijala Mgr. Zdeňka květová, vedoucí odboru školství města Jablonce nad Nisou. Povídali jsme si o podmínkách přijetí do MŠ, co by dítě mělo zvládat a jaká je letos situace s přeplněností školek, případně jaká jsou další řešení pro rodiče nepřijatých dětí.

Miminkovština aneb znakování s miminky – povídání a ukázka jednoduchých základních znaků, které dětem umožní komunikaci s okolím ještě před tím, než se naučí mluvit. Vedlejším efektem je i pevné pouto, které znakováním mezi rodiči a děti vniká, aktivace myšlení miminek, které pak mají lepší paměť a lépe psychicky prospívají.

Alergická rýma – přednáška o tom, jak s alergickou rýmou bojovat, jak zmírňovat její projevy a co se všechno může stát, když tento problém, který trápí 3 milióny Čechů, nebudeme řešit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

DUBEN

Bazárek nejen dětského oblečení –dopoledne v centru plném dětského i dospěláckého oblečení, které bylo určeno k výměně či prodeji. Zatím co si děti hrály, maminky čile obchodovaly.

Velikonoční zajíček – další ročník pro Jablíčko již tradiční akce, kdy si během odpoledne s dětmi i rodiči vyprávíme o Velikonocích, velikonočních zvycích, tvoříme výrobky s velikonoční tématikou a nakonec voláme zajíčka, který dětem za básničku či písničku předal sladkou koledu.

Jak na finance?– přednáška o tom, proč si vést i doma účetnictví, jak zjistit, kde máme zbytečné výdaje a kde je možné ušetřit, co je dobré udělat pro zajištění rodiny a které věci jsou naopak neefektivní.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Velikonoční vystpoupení Gospelového souboru – ač nejsme žádní profíci, zpívat nás baví a to je znát. I proto bylo naše vystoupení amamtérů odměněno takovým potleskem, že jsme museli přidávat:-).

velikonoční koncert

Velikonoční pečení s Gábinou – maminky i děti si v mateřském centru pod dohledem zkušené cukrářky Gábiny upekly a nazdobily perníková velikonoční vajíčka, do nichž vložily i malé překvapení pro koledníky ve formě lentilek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zdravý úsměv pro mateřská centra – preventivní program podpory orálního zdraví, kde se pomocí teoretických informací a ukázek praktického nácviku rodiče dozvěděli jak zlepšit péči o dutinu ústní u dětí, ale i celé rodiny.

Péče o pleť – přednáška z cyklu „Krásná maminka“, kde se učíme, jak vydržet co nejdéle krásné a fit. Tentokrát na téma pleť, jak jí hýčkat, aby byla stále jako ve dvaceti.

Čarodějnický pobyt – tentokrát v Rejdicích v nádherné chatě u lesa, kde jsme zažili od pátku do neděle spoustu zábavy a legrace. Zahráli jsme si stopovanou, postřehový závod, sportovní hry, šli jsme na výlet a na Svatojakubskou noc jsme pálili oheň, opekli si buřty a došlo i na stezku odvahy.

KVĚTEN

Dopoledne s bylinkami, imunita – povídání o tom, jak můžeme chránit své zdraví, aniž bychom chodili do lékárny, o zvyšujícím se vlivu nadužívání antibiotik i jiných léčiv, o vlivu reklamy a farmaceutického byznysu na naše chování.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rodina 21.století – velice zajímavá přednáška, na které jsme se dozvěděli historií rodiny – jaká byla od starověku až do dnes. Probírali jsme výhody i nevýhody jednotlivých období, ať už z globálního pohledu nebo jen z pohledu ženy. A dospěli jsme k zajímavým názorům…že jsme to možná s tou emancipací přehnali, že materiální nadbytek, ve kterém dnes žijeme v pohledu minulých staletí, nám možná dnes až příliš nahrazuje bohatství duševní.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

5 znaků šťastné rodiny – beseda o tom, jak se chovat ve vztahu tak, aby byl spokojený a vydržel navždy. Povídání o toleranci a porozumění, o úctě a vzájemné snaze vztah budovat, ale také o nereálných představách a rozdílech mezi partnery, které pak vedou ke zbytečným rozporům a rozchodům.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mezinárodní den rodiny – Den rodiny se uskutečnil již po několikáté na náměstí v Jablonci nad Nisou 15. 5. 2014. Jablíčko u této příležitosti nemohlo chybět. Letošním tématem byl rok hudby – my jsme muzikanti. Vyráběli jsme si s dětmi bubínky z ruliček od toaletního papíru, malovali na obličej a připravili i opičí dráhu. I když byla velká zima, všichni zúčastnění si akci užili.

1

Slavnosti Nisanky – Jablíčko se podílelo na dalším ročníku Jarních slavností na rozhledně Nisanka. Program probíhal po celý den, návštěvníci si mohli  zatančit u hudebního představení, podívat se na pohádku, vyrobit si něco na památku, pro děti byly připraveny sportovní soutěže, po jejichž splnění dostali dárky z bohaté tomboly. Účast byla hojná, jen počasí nám letos vůbec nepřálo:-(.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Klub dvojčat – další setkání rodičů, kteří měli to štěstí a dostali miminko rovnou 2x. Klub dvojčat a vícerčat probíhá pravidelně třetí středu odpoledne a zatím co si děti hrají, rodiče si vyměňují své starosti, radosti, postřehy i vychytávky při výchově.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Workshop k projektu TRUST – Jablíčko uspořádalo ve spolupráci se Sítí mateřských center pětihodinový interaktivní vzdělávací  program pro koordinátorky mateřských center v libereckém kraji, jehož cílem bylo informovat, jakým způsobem vést neziskové organizace tak, aby se staly respektovanými a transparentními, při kladení důrazu na udržitelný rozvoj.


Vystoupení pěveckého gospelového sboru v DD Český Dub – jelikož nás baví dělat druhým radost, rozhodli jsme se vystupovat čas od času i v domovech důchodců. Prvním byl v Českém Dubu. Seniorům se naše písně líbily, ale nejspokojenější byli, když jsme přidali i pár lidovek a mohli si zanotovat s námi:-). GOSPEL 022

První pomoc u dětí – zcela neformální přednáška od zaměstnankyně Červeného kříže, která probíhala na zemi uprostřed herny mezi hrajícími si dětmi. Maminky si oprášily základy první pomoci, dozvěděly se i pár novinek a vychytávek. Věděli jste například, že na popáleninu se má přiložit crash folie apřes ní chladit?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Šikana a kyberšikana – beseda v rámci projektu „Láska, rodina a zdraví“, ve které se účastníci dozvěděli na co vše si musí dát děti pozor, kam až to může zajít, jaká je možná prevence a co dělat, když se s takovými jevy děti setkají.

ČERVEN

Péče o tělo – Pavlína Bartošová (nutriční poradkyně) nám v Jablíčku radila, jak žít zdravěji, jak na křečové žíly a co dělat, když už problémy s nohami máme.

Ochrana dětí proti sluníčku – beseda o tom, jak v létě chránit naše nejmenší, která se konala v rámci hravého dopoledne. Zopakovali jsme si pravidla bezpečného pobytu na slunci pro děti i dospělé, připoměli si pravidla první pomoci při úpalu či úžehu, vyzkoušely vzorky opalovacích krémů od značky L´oreal.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAMezinárodní folklórní festival 2014 – česko-polské vztahy. Obyvatelé přeshraničních oblastí se příliš neznají a nestýkají. Oddělují je hory a hranice, ale pomyslná hranice je i ve vědomí lidí. A to chce změnu – tuto hranici neznalosti a z toho plynoucí nedůvěry odstranit. Tím, že se vzájemně o sobě něco dozvíme, poznáme své tradice, zvyky, kulturu. Tím, že se budeme setkávat. Jablíčko se této akce účastnilo a připravilo pro děti dílničky i malování na obličej.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pohádková přehrada – další ročník pochodu kolem druhé a třetí jablonecké přehrady, plný pohádkových postav a zábavných úkolů s odměnami. V cíli čekaly účastníky diplomy, výtvarné dílničky, hudba, občerstvení, skákací hrad a nafukovací balónky. Počasí nám přálo. Možná až moc a tak většina z téměř dvou tisíc turistů skončila po pochodu u přehrady:-).

                                         

Dětská výstava zdraví – dětská výstava zdraví, kterou MC Jablíčko pravidelně pořádá pro děti v MŠ a prvních tříd ZŠ, je postavena na dvou pilířích – OBJEVENÍ a APLIKACE. Vysvětluje každý z následujích osmi přírodních zákonů, které nám pomáhají udržovat si zdraví: vzduch, slunce, cvičení a odpočinek, vodu, výživu a střídmost, důvěru. Děti navštěvují v malých skupinkách jednotlivé stanoviště, kde se dozvídají informace, které si v zápětí i ověří praktickou ukázkou.OLYMPUS DIGITAL CAMERABezpečnost dětí – školení ČERVENÉHO KŘÍŽE pro rodiče v rámci hravého dopoledne, kdy si rodiče osvěžili znalosti první pomoci a resuscitace, naučili se rozdíly mezi poskytování první pomoci dospělým, dětem a miminkům, vyzkoušeli si vše na figurínách.

Šikana a kyberšikana – pro velký zájem opakování besedy v rámci projektu „Láska, rodina a zdraví“, ve které se účastníci dozvěděli na co vše si musí dát děti pozor, kam až to může zajít, jaká je možná prevence a co dělat, když se s takovými jevy děti setkají.


Den otců – MC Jablíčko nevnímá den otců jen jako komerční záležitost, ale jako jednu z možností, jak upozornit na téma aktivního otcovství. Proto jsme se aktivně účastnili i my akce města Jablonec n. N. –  oslavy tohoto svátku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAMontessori systém – beseda o jiném stylu výchovy, než je u nás běžné. Přednášely Lenka Ackermannová a Mirka Štálová – maminky, které tento styl výchovy již několik let vyznávají, jejich děti navštěvují Montessori MŠ i ZŠ a tak s tímto alternativním směrem výchovy mají zkušenosti.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Čtení s nečtenáři – aneb rodičovské dovednosti v komunikaci. Na konci školního roku jsme připravili se Sítí mateřských center seminář, jehož obsahem byl návod, jak pracovat s nejmenšími a vést je k četbě, jak poutavě číst pro nejmenší, jak s nimi komunikovat, respektující forma komunikace s rodině…  interaktivní seminář byl realizován tak, že se po jeho ukončení všichni těšili domů, aby si nově nabyté dovednosti vyzkoušeli:-).1

ČERVENEC, SRPEN

 Tajný výlet – konec školního roku jsme jeli společně oslavit minibusem do parku Mirakulum.

Rodinný tábor v bílém potoce aneb cesta kolem světa za týden – druhý ročník mezigeneračního tábora v Bílém Potoce ve spolupráci s Centrem Generace, tentokrát na téma Cesta kolem světa. Hned na začátku pobytu jsme potkali skřítky, kteří měli veliký problém. Umíral jim les. Za celý týden jsme stačili procestovat celý svět, všechny kontinenty, abychom sehnali ten správný lék pro skřítčí les. To se nám nakonec podařilo :-). Mimo to jsme ještě stihli zpívat, cvičit, hrát si, taky se bát na noční bojové hře, koupat se a výletovat.
O

Zábavné úkoly až na kynast

Dopoledne na dopravním hřišti s preventivním programem 

Cesta za pokladem

I. turnus příměstského tábora

Letní olympijské hry s jablíčkem

II. turnus příměstského tábora

Klub dvojčat

Stezka odvahy

Loučení s prázdninami 

 

Share Social