-
17 září 2014
-
0 comments

Mateřství je nejšťastnějším obdobím každé ženy
Každá z nás, která přivedla na svět dítě, ví co všechno to obnáší, a že to rozhodně není zrovna procházka růžovým sadem. Všude se dočteme o nástrahách v těhotenství, při porodu a v šestinedělí. Pak přicházejí zpravidla už jen příjemná témata jako jsou miminka, oblečky, hračky a ostatní radovánky. Jiná než šťastná, vyrovnaná a sexuálně aktivní maminka, prostě nepřichází v úvahu. Vyvolává to dojem, že „po té“ nastává zkrátka už jen pohoda a dokonalé štěstí, přinejhorším rušené nějakým tím dětským pláčem …
Faktem ale zůstává, že mateřství je jednou z nejdramatičtějších životních etap a to jak po stránce fyzické tak psychické. Je to životní fáze provázená vzestupy a pády. Partnerská láska bývá právě v tuto dobu velmi lehce zranitelná. Stejně tak jako radostné očekávání a štěstí, patří sem i obavy, nejistota, strach, bolest a slzy. V žádném případě se proto nenechte stresovat okolím, když právě nezapadáte do jejich idylické představy šťastné a vyrovnané matky. Připravte sebe i partnera na to, že téma sexu a Vaší vzájemné lásky vůbec, se právě nyní může stát velmi citlivým místem.
Mýtus číslo dvě: Všechny ženy chtějí sex, jen ta moje ne
Zejména muži, kteří mezi sebou často nejsou v otázkách intimity tak sdílní jako ženy, lehce podlehnou dojmu, že jen oni jsou ti chudáci, jejichž žena má se sexem po porodu problémy. Často jsou přesvědčeni, že nejpozději po šestinedělí je vše při starém, ba dokonce mnohem lepší. Není-li tomu tak, náš hrdina pak zbytečně propadá zoufalství a to jen kvůli neinformovanosti a fámám šířících se jako lavina. Faktem je, že příroda nastavila po porodu a v době kojení hormonální podmínky tak, aby dalšímu otěhotnění příliš nepřály. Lékaři potvrdí, že hormony podporující kojení, snižují libido. Hormonální změny v těle ženy mají chránit její život a život jejího potomka. Další brzké otěhotnění (cca do 9 měsíců od porodu) by totiž mohlo znamenat vážné zdravotní ohrožení nejen pro ženu, ale v minulosti i pro veškeré její potomstvo. Jistá nechuť k sexu je tedy v tomto období dána přímo evolučně. Všimněte si, že i při fascinujících možnostech dnešní medicíny je nám i nyní kladena na srdce jistá „rozumná“ pauza a dobrá antikoncepce. Přidáte-li k hormonům ještě únavu a vyčerpání ze samotného těhotenství, porodu, kojení a neprospaných nocí, máte možnost získat realistickou představu o intimním životě průměrné maminky.
Mýtus číslo tři: Dítě naši lásku posílí, vztahy se nezmění
Omyl! Změna vztahové konstelace v rodině nastává zcela automaticky a nevyhnutelně, ať už jde o samotný pár nebo celé široké příbuzenstvo. Mezi rodiči, prarodiči, tetičkami a strýčky často nečekaně tají dlouholeté ledy nebo se naopak staví zcela nové zdi. Pokud máte skutečně kvalitní vztah na pevných základech, dá se předpokládat, že vás toto převratné období ještě více spojí. Běda ale v opačném případě! Jsou-li ve vašem vztahu vážné trhliny, zpravidla se příchodem dítěte situace ještě vyhrotí. Z páru se stane trojúhelník nebo jiný víceúhelník, v rodině vznikají nové role, nová očekávání a nové odpovědnosti. Například jisté upnutí se maminek na svého sladkého broučka je zcela normální. Ale i tady pozor! Dítě je náš milovaný uzlíček a potřebuje nás, ale nezapomínejme, že partner a láska k němu tu byla dřív. A bude-li nám přáno, bude to právě partner, který nám nakonec zůstane, až mládě opustí hnízdo. Říká se, že sex začíná v hlavě. Zachováte-li si pozitivní nastavení, rozhodně se to časem promítne i do Vašeho intimního života.
Mýtus číslo čtyři: Po šestinedělí bude moje tělo jako dřív
Velmi záleží na průběhu Vašeho těhotenství a porodu, ale každý gynekolog Vám otevřeně poví, že Vaše tělo v žádném případě nebude už nikdy stejné jako dřív. Devět měsíců podléhalo dramatickým změnám, přičemž některé jsou nevratné. Zcela logicky se dá předpokládat, že tělo bude potřebovat minimálně stejně dlouhou dobu pro přiblížení se výchozímu stavu. Velmi podceňovaná jsou též poporodní zranění, která hrají nejen fyzicky, ale i psychicky velkou roli při návratu k sexuálnímu životu. Lékaři doporučují nejen z těchto důvodu min. šestinedělní abstinenci. Podle rozsahu zranění je ale v reálném životě mnohdy potřeba času mnohem více. Obecně lze říci, že mohou stačit dva měsíce, u většiny případu se vše upraví do půli roku, výjimečně může ale bolestivost styku přetrvávat i po dobu jednoho roku, kdy je pak již vhodné poradit se s odborníkem. Podle zjištění gynekologů se k bezproblémovému milování obvykle jako první vrací ženy rodící císařským řezem, spolu s rodičkami, které neutrpěli při běžném porodu žádná či malá zranění. Bohužel u téměř 90 % žen dochází ke zranění hráze, které vyžaduje delší čas k úplné rekonvalescenci. K největším potížím dochází pak při komplikovaném porodu pomocí porodnických kleští. Naštěstí regenerační síla našeho organismu je skutečně fascinující a tak ve zcela drtivém počtu všech případů je vše skutečně jen otázkou času.
Všechno bude fajn – trpělivost prosím
A pokud si teď říkáte, že je to tedy všechno naprosto šílené, a že je to Váš konec, takto zase tak úplně není. Naštěstí nejen mýtem, ale skutečným faktem zůstává, že mnohé ženy po překonání tolik častých poporodních obtíží začnou prožívat slast skutečně mnohem intenzivněji. Jednak dojde k určitým fyziologickým změnám, které ve výsledku opravdu mohou zpříjemnit celý požitek, ale především dochází k psychickému dozrání páru jako celku. Svoji roli u žen hraje i mnohem větší znalost vlastního těla a nově nabité schopnosti uvolnit se a vychutnávat. Takže, když se vrátíme k našemu mužskému hrdinovi můžeme mu dát za pravdu, že všechno může být i mnohem lepší než dřív. A to často i díky němu! Neboť učenlivý muž, který úspěšně prošel strastmi poporodní intimity se svou partnerkou, mohl dozrát na skutečného Casanovu. Otevřenost, komunikace, trpělivost a zase trpělivost, přináší své růže. Jistě mi dáte za pravdu, že podrží-li Vás partner v tomto nelehkém období, pravděpodobně se mu to bohatě vyplatí. Způsobí-li Vám ale bolest a trápení, jen těžko na to budete zapomínat.
Slovo závěrem
Je na nás na ženách přiblížit mužům náš svět, se všemi jeho taji. Mluvme proto s nimi otevřeně. Jen pozor, rozhodně nezkoušejte styl poklábosení s kámoškou. Muži obvykle nejlépe vstřebají jasnou, věcnou a především faktickou informaci. Nečekejte, až Váš partner něco pokazí a vy ho pak zavalíte vlnou rozčeřených emocí a výčitek. To by mohl být začátek konce. Stačí si jen věřit a brát věci, tak jak jsou. Partnerská láska, spokojená rodina a odměna v podobně nepoznané rozkoše, určitě stojí za mnohé nepříjemnosti. V utrpení je skutečně smysl, o tom nás pak denně ujišťuje i plod naší lásky, naše zcela jedinečné dítě.
Share Social