Dětské úrazy a první pomoc

  • 0 comments

Každá máma se snaží své dítě chránit, jak nejlépe dovede. Přesto se vloni zranilo téměř 330 tisíc dětí. Nejen kvůli vlastním dětem bychom měli znát zásady první pomoci.  Červený kříž vydal příručku zkušeného dětského lékaře Pavla Srnce „První pomoc u dětí“. Stáhnout si jí můžete zde. 

Velmi důležitá je snaha o předcházení úrazům. Prima rádce zpracoval manuál pro rodiče ohledně prevence úrazů. Základní body jsou tyto:

  1. Dítě by nikdy nemělo dosáhnout na horké tekutiny, varnou konvici, rukojeti nádob na sporáku a kuchyňské lince.
  2. Nemělo by mít možnost strhnout na sebe domácí přístroje taháním za kabely, mít přístup k nechráněné elektrické zásuvce nebo k produktům domácí chemie. Důsledně tak ukládejte jedovaté látky mimo dosah dětí a používejte bezpečnostní uzávěry. Typicky nevhodně je to pod dřezem nebo umyvadlem v koupelně.
  3. Dbejte na správnou velikost autosedačky – zabrání nejtěžším úrazům dětí-spolujezdců. Dítě má být správně připoutáno i při těch nejkratších cestách.
  4. Batole nesmí dosáhnout v žádném případě na parapet, okna nenechávejte otevřená na více než deset centimetrů.
  5. Máte-li schody a malé děti, umístěte zábrany nahoře i dole. I doma byste měli mít u schodů zábradlí. Dítě se může přidržovat, stejně tak se můžete jistit, pokud vy nesete dítě v náručí.
  6. Dokud je dítě malé, nepoužívejte ubrusy a nenechávejte hrnce s horkými tekutinami vychladnout na zemi.
  7. Teplou vodu v bojleru není nutné ohřívat až na teplotu 80 °C, stačí maximálně 60 °C. To je teplota, která zaručeně zničí případné škodlivé bakterie v potrubí a zároveň není tak horká, aby se dítě hodně opařilo. Navíc je to i energeticky úspornější. Doktorka Benešová kvůli bezpečí dětí dokonce doporučuje vodu ohřívat jen na 53 stupňů. I to by měla být ( s ohledem na zničení bakterií) také vyhovující teplota, pokud ovšem máte novější zařízení a často vodu vyměňujete.
  8. Dítě do tří let věku by nemělo být samo bez dozoru v blízkosti vody venku nebo v koupelně, a to ani pod dohledem staršího sourozence. I pouhých deset centimetrů vody může znamenat nebezpečí utonutí. Starší děti se mají co nejdříve naučit plavat, ale zároveň vědět o nebezpečí, která jsou s vodou spojena.
  9. Zahradní bazény by měly být oploceny uzavíratelnými dvířky a nádrže na vodu bezpečně zakryty.
  10. Náhlé vběhnutí do vozovky na nepřehledných místech, hra na silnici a pohyb na různých odrážedlech jsou časté příčiny těžkých úrazů, proto je tak důležitá důsledná výchova bezpečného pohybu dítěte-chodce v dopravním provozu. Naučte ho značky, kde přecházet, pravidla rozhlížení na silnici a odhadu vzdálenosti jedoucích aut.
  11. Není-li si dítě ještě jisté na bruslích, skateboardu, je dobré ho vybavit ochrannými pomůckami: přilbou, ochranou zápěstí, kolen a loktů.
  12. Některá hřiště, byť dětská, mohou být nebezpečná. Dříve, než na něj dítě pustíte, zkontrolujte bezpečnost prvků, jestli nejsou někde poničené apod. Nejčastější úraz způsobený na hřišti je pád z nevhodného nebo poškozeného vybavení. A mějte na paměti, že ani hřiště odpovídající normám nemusí být úplně bezpečné. Stále platí, že děti si můžou hrát jen na herních prvcích, které odpovídají jejich věku a za dohledu dospělých.
  13. Měli byste vědět, kam se obrátit o pomoc. V případě podezření na otravu či otravy volejte vždy Toxikologické informační středisko (TIS) na telefonním čísle 224 91 92 93 a 229 91 54 02.
  14. Přiměřeně věku dítěte ho naučte, co má udělat v případě nějaké nehody. Hlavně jak zavolat pomoc, jak zatelefonovat na tísňová čísla a co říci.
  15. Sami se také naučte alespoň základní první pomoc, například jak vypadá stabilizovaná poloha, do které dítě uložíte, když je v bezvědomí a hrozí mu udušení. Popáleninu je nutné například co nejrychleji zchladit. Užitečnou pomůckou pro tyto případy může být i mobilní aplikace s instrukcemi, jak první pomoc v inkriminovanou chvíli poskytnout.

Celý článek naleznete zde.

Share Social